Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Czym jest tęgość buta i jak ją zmierzyć?
Czym jest tęgość buta i jak ją zmierzyć?

Wygodne i dobrze dopasowane obuwie ma bardzo duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie, chociaż często nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Producenci butów oferujący nam obuwie informują nas przeważnie tylko o długości wkładki oferowanych przez siebie produktów, a więc o rozmiarze buta, często zaniedbując informację o ich tęgości. Tęgość jest jednak wielkością równie ważną, co rozmiar naszego obuwia, szczególnie, gdy buty kupuje osoba o niestandardowej stopie: bardzo wąskiej, z wydatnymi haluksami czy masywnej lub ze skłonnością do puchnięcia.

Jak mierzymy tęgość buta?

Jakie parametry określają tęgość buta? Określając ją producenci biorą pod uwagę po pierwsze obwód stopy mierzony tuż za palcami, obwód na podbiciu, szerokość przedstopia i szerokość pięty. Szerokość buta ma dla naszej wygody i komfortu niebagatelne znaczenie. Zbyt wąskie buty (na przykład szpilki z wąskimi noskami) mogą bardzo boleśnie uciskać – szczególnie dotyczy to osób, które cierpią z powodu haluksów. Z kolei buty zbyt szerokie spadają ze stopy, utrudniając chodzenie. Tęgość obuwia, w szczególności dla osób o nietypowej budowie ciała, ma zatem równie wielkie znaczenie, co tradycyjny rozmiar, inaczej mówiąc, długość wkładki.

Jakie parametry określają tęgość obuwia?

Tęgość butów oznaczana jest w sposób orientacyjny. Poszczególne oznaczenia tęgości butów to symbole tylko opisowo odnoszące się do obuwia. Nie istnieją żadne ogólnie przyjęte tabele, które określałyby w centymetrach czy calach wielkości odnoszące się do poszczególnych oznaczeń. Są one orientacyjne, jednak osobom, które przywiązują wagę do wygody noszonego obuwia pozwalają się zorientować, czy dany model butów będzie dla nich odpowiedni. Dotyczy to w szczególności osób o nietypowych rozmiarach stóp – od bardzo wąskich do wysokich na podbiciu i szerokich.

Tęgości butów

Jakie tęgości butów wyróżniamy? Czym poszczególne tęgości butów różnią się od siebie? Porównując poszczególne tęgości obuwia warto pamiętać, że nie istnieje żadna obiektywna skala, którą moglibyśmy się posługiwać. Używane określenia wskazują tylko orientacyjnie, na jaką stopę dany but będzie dobrze dopasowany, a na jaką będzie pasował gorzej. Co zatem oznaczają poszczególne symbole?

Tęgość buta F 

Określenie „tęgość F” odnosi się do najwęższych butów, przeznaczonych dla osób o wysmukłych, najczęściej drobnej budowy ciała, o wąskich stopach.

Tęgość buta G

Ile cm mierzy obuwie o tęgości G? Jest to obuwie o standardowych wymiarach, pasujące na większość stóp. Tęgość buta G jest zdecydowanie najczęściej spotykana na sklepowych półkach, chociaż producenci przeważnie nie informują o tym parametrze na opakowaniu, ograniczając się jedynie do podania rozmiaru buta.

Tęgość buta D

Co oznacza „tęgość buta D”? Tęgość D będzie odpowiednia dla osób z tendencją do puchnięcia stóp, a także cierpiących na otyłość. To buty o ponadstandardowych rozmiarach. Wybierają je osoby często narzekające na to, że obuwie, które kupują w sklepach, jest dla nich zbyt wąskie.

Tęgość buta M

Tak oznaczane są buty lecznicze przeznaczone dla osób w trakcie rehabilitacji lub terapii.

 

 

 

 

Infolinia:

Telefon: 733 066 077

Email: sklep@prosport24.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl