Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?
Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?

Kupowanie butów w sieci to spore wyzwanie. Za pośrednictwem internetu kupujemy bowiem buty bez przymierzenia ich. Gdy paczka do nas dotrze może okazać się, że nasze wymarzone sandały albo szpilki są na nas za małe, za duże albo źle dopasowane, uciskają albo spadają ze stopy. Producenci obuwia dokładają jednak wszelkich starań, by proces kupowania obuwia w sieci uczynić jak najbardziej przystępnym i zaoszczędzić dzięki temu klientom niemiłych niespodzianek. Najważniejszym z ułatwień, jakie oferują dobre sklepy z obuwiem, są starannie opracowane tabele rozmiarów, udostępniane na stronach internetowych danego sklepu. Jak z nich korzystać, aby prawidłowo przeprowadzić pomiar stopy i móc cieszyć się z zakupionych butów? Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów?

Rozmiary butów w systemach EUR, UK, USA

Tabela zawierająca rozmiary butów proponuje nam przeważnie trzy różne systemy numeracji: EUR, UK i USA. Czym się one różnią? Wymiary w systemie EUR pokrywają się przede wszystkim z rozmiarówką niemiecką, włoską i francuską, ale używane są też w innych krajach Europy. Numeracja butów w systemie UK to rozmiarówka używana w Wielkiej Brytanii, gdzie obuwie mierzone jest w calach. Jest to pozostałość po dawnym systemie pomiaru obuwia, w którym buty mierzono w calach, a ich długość z kolei wyznaczano za pomocą wielokrotności ziarna jęczmienia. Trzy ziarna jęczmienia odpowiadały jednemu calowi. Rozmiar butów w cm to domena Europy kontynentalnej.

Tabela rozmiarów buta

Producenci butów bardzo często ignorują standardową, ogólnie obowiązującą rozmiarówkę i tworzą odrębne tabele rozmiarów dla własnych marek. Również i w zależności od kraju panują w tej kwestii spore rozbieżności. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji internetową tabelę rozmiarów – nie może być mowy o pomyłce czy nieścisłościach. Wystarczy, że poprawnie zmierzymy długość stopy i dopasujemy do niej odpowiedni rozmiar – mamy wówczas pewność, że zakupiony przez nas but będzie miał dokładnie taką wielkość, jakiej potrzebujemy. Tabela rozmiarów buta jest więc doskonałym, bo obiektywnym narzędziem, za pomocą którego możemy – paradoksalnie – znacznie precyzyjniej niż w sklepie określić rozmiar swojego buta i, co za tym idzie, wybrać obuwie idealne dla siebie.

Rozmiar stopy, czyli jak poprawnie zmierzyć długość naszych stóp?

Podstawą właściwego wyboru rozmiaru naszego buta jest samodzielne zmierzenie swoich własnych stóp. Mierzenie stopy powinniśmy przeprowadzić wieczorem, ponieważ pod koniec dnia, po całodziennym wysiłku, stopa jest już nieco obrzmiała i opuchnięta a właśnie na taką stopę nasz but docelowo powinien pasować. Jak zmierzyć stopę?

1. Przygotowujemy kartkę papieru (najlepiej w kratkę albo w linie) oraz coś do pisania.
2. Stajemy na kartce gołą stopą - tak, by w miarę naszych możliwości spoczywał na niej ciężar ciała.
3. Obrysowujemy kontur stopy.
4. Wyznaczamy dwie równolegle biegnące do siebie linie – jedna ma punkt styczny w najdalej wysuniętym punktem naszego najdłuższego palca; druga – usytuowana jest na przeciwległym końcu naszej stopy, przylega do najdalej wysuniętego punktu naszej pięty.
5. Mierzymy odległość między liniami.
6. Czynność powtarzamy dla drugiej stopy. Często zdarza się, że nasze stopy różnią się wielkością. Wybieramy stopę większą – pomiar, jaki dla niej uzyskaliśmy będzie wymiarem stopy, według którego dobieramy rozmiar buta.

Długość wkładki a rozmiar buta

Wiesz już jaką długość ma Twoja stopa, a więc tym samym znasz długość wkładki w centymetrach. Wystarczy teraz tylko zajrzeć do tabeli, odnaleźć odpowiednią długość wkładki i sprawdzić, jaki rozmiar buta mu odpowiada.
Rozmiar buta w cm podawany jest w kolumnach z rozmiarówką europejską (EU) i amerykańską (USA). Rozmiary obuwia w numeracji europejskiej rosną o kolejne centymetry; analogicznie zatem przy połówce rozmiaru długość wkładki rośnie o 5 milimetrów. Natomiast w wypadku rozmiarówki anglosaskiej rozmiary „rosną” stopniowo o jedną trzecią cala.

Rozmiary butów damskich i męskich w Polsce

Rozmiary obuwia damskiego rozpoczynają się zazwyczaj od numeru 35, zaś typowa numeracja męska – od 40. Jak ustalić właściwy dla siebie rozmiar buta? Cm czy cale – podstawa prawidłowej oceny rozmiaru noszonych przez nas butów to prawidłowy pomiar stopy, który określa długość wkładki i umożliwia ustalenie, za pośrednictwem tabeli, odpowiedniego rozmiaru naszego buta.

 

 

 

Infolinia:

Telefon: 733 066 077

Email: sklep@prosport24.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl