Jakie buty do biegania?
Czym powinny się odznaczać dobre buty do biegania? Jakiej firmy obuwie wybrać, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z bieganiem? Jakiej, gdy szykujemy się do udziału w maratonie? Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując buty do codziennego joggingu? Na co, intensyfikując nasze regularne ćwiczenia biegowe? Czy te same buty będą równie dobrze nadawały się na codzienny trening, jak i na udział w zawodach? Przybliżamy najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować wybierając obuwie biegowe. Dobór butów do biegania, które będą nam dobrze służyć i wspierać nas w naszych treningach to spore wyzwanie. Producenci oferują bardzo szeroki wybór najróżniejszych modeli, z których każdy z tego czy innego powodu zasługuje na uwagę. Jak wybrać najlepsze buty do biegania dla siebie? Czym powinny wyróżniać się buty biegacza?
Jak wybrać buty do biegania?
Na co należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania? Jakie wybrać podeszwy, jakie powinno być pokrycie? Jak wybrać odpowiednie dla siebie buty? Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy biegać będziemy głównie po ulicach miasta, czy też w terenie. Jeśli nasze trasy prowadzić będą głównie po nawierzchniach asfaltowych, buty powinny mieć przede wszystkim doskonałą amortyzację, a poza tym podeszwę z trudno ścieralnego materiału. W kontakcie z betonem but bardzo szybko się niszczy, a więc z im lepszych jakościowo i odporniejszych na uszkodzenia materiałów będzie wykonany, tym lepiej. Amortyzacja to kwestia szalenie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie. Przy każdym kontakcie z betonową nawierzchnią nasza stopa narażona jest na ogromne przeciążenia. Jeśli but nie posiada odpowiedniej amortyzacji, wstrząsy pojawiające się przy kontakcie stopy z podłożem przenoszą się na wyższe partie nóg i cały nasz organizm. Cierpią zatem zarówno nogi, jak i pozostałe części ciała.
Jak dobrać buty do biegania w zależności od budowy stopy?
Każdy z nas ma inną stopę. Idealny but do biegania powinien do niej odpowiednio dobrze przylegać, gwarantując nam komfort i wygodę podczas treningu. Specjaliści zajmujący się anatomią człowieka wyróżnili trzy profile stóp. Są to:
- profil supinujący,
- profil neutralny,
- profil pronujący.
Dla posiadaczy stóp neutralnych i supinujących stworzona została kategoria butów zwana po prostu „neutralną”. Natomiast dla tzw. pronatorów, czyli biegaczy ze skłonnością do płaskostopia – podłużnego, jak i poprzecznego oraz obu jednocześnie – kategoria stabilizująca.
Polecane buty do biegania w zależności od masy ciała
Zarówno nasze stopy, jak i całe nogi doświadczają podczas chodzenia licznych obciążeń. Im większa jest masa naszego ciała, tym większym wyzwaniem dla naszych stóp jest każdy krok. Podobnie jest z butami do chodzenia, a tym bardziej do biegania. Im większa jest masa naszego ciała, tym bardziej wytrzymałe powinny być buty, w których biegamy. Najsolidniejsze buty dostępne na rynku przeznaczone są dla biegaczy o masie powyżej 90 kg. Dla osób lżejszych produkowane są buty o odpowiednio niższych parametrach. Buty dobrane niewłaściwie do masy ciała będą zużywać się w bardzo szybkim tempie, na czym w konsekwencji bardzo szybko ucierpią nasze nogi, a także cały organizm. Wybierając buty należy wziąć pod uwagę również to, jak długie będą nasze trasy. Wraz z kolejnymi przebiegniętymi kilometrami nasze buty się zużywają. Im więcej biegamy, tym trwalszego potrzebujemy obuwia.
Buty do biegania dla początkujących i zaawansowanych
Czy to dla początkujących, czy dla doświadczonych biegaczy, wszystkie buty do biegania powinny spełniać kilka określonych kryteriów. Zarówno buty dla początkujących biegaczy, jak i buty dla biegacza z doświadczeniem powinny być odpowiednio dopasowane do stopy, wygodne i wykonane z odpowiednich, oddychających materiałów. Wszystkie powinny mieć odpowiednią amortyzację. Podobnie rzecz ma się z płcią. Zarówno damskie buty do biegania jak i męskie buty do biegania wyróżniają się tymi samymi cechami – wymieniliśmy je powyżej. Biegacze startujący w zawodach biegowych często decydują się na zakup droższych butów wyposażonych w technologiczne nowinki, pozwalające na szybsze pokonanie danego dystansu, takich jak płytki z włókna węglowego. Opisujemy je poniżej.
Czym powinny się wyróżniać dobre buty do biegania na zawody?
Najlepsze buty do biegania, używane przez profesjonalnych sportowców wyposażone są w specjalne płytki z włókna węglowego umieszczone w podeszwie środkowej, które umożliwiają bardzo dynamiczne wybicie. Płytki te to wynalazek niedawnych czasów. Do ich stworzenia zainspirował technologów przypadek Oscara Pistoriusa – niepełnosprawnego biegacza, który bił rekordy prędkości biegając ze specjalnie przygotowanymi dla siebie protezami z włókna węglowego. Standardowe, profesjonalne buty do biegania wyposażone są w system amortyzacji piankowo-żelowej. Inne nowinki techniczne, stworzone z myślą o biegaczach i pomagające im w codziennym treningu oraz podczas zawodów to:
- materiały flyknit oraz primeknit, z których można szyć bezszwowe buty, otulające stopę;
- tworzywo boost – jeden z najlepszych materiałów amortyzacyjnych na rynku; materiał jest bardzo odporny na niskie i wysokie temperatury. Tak samo dobrze pochłania energię i daje dynamiczne odbicie zarówno w lecie na nagrzanym asfalcie, jak i w zimie, gdy podłoże jest wyziębione;
- pianki react, tworzywo zoom-x – doskonałej jakości tworzywa amortyzacyjne.
Lekkie buty do biegania
Im lżejsze buty do biegania tym lepiej. Producenci dwoją się i troją, by swoje buty biegowe wyposażać w nowinki technologiczne, które przy doskonałych parametrach wyróżnią się dodatkowo jak najmniejszą wagą – takie są boost, pianka react i tworzywo zoom-x.
Czy buty do biegania muszą być drogie?
Buty do biegania do 200 zł? Buty do biegania do 300 złotych? Czy to nie za niska cena? Czy cena w przypadku butów do biegania ma istotne znaczenie? Z pewnością, nie powinniśmy kupować butów podejrzanie tanich. Nie trzeba jednak wydawać kroci, by nasze buty wystarczająco dobrze nam służyły. Nawet tanie buty do biegania mogą z powodzeniem spełnić swoją zasadniczą funkcję. Każde dobre buty do biegania – damskie, męskie czy dla dzieci nadają się do treningu biegowego o ile tylko spełniają kilka podstawowych kryteriów:
- mają dobrą amortyzację,
- są dobrze dopasowane do stopy, zapewniając jej odpowiednią stabilizację,
- przepuszczają powietrze, sprawnie odprowadzając wilgoć, przez co gwarantują higienę i komfort treningu.
Warto pamiętać, że nawet najlepsze buty biegowe nie spełnią swojego zadania, jeśli nie dysponujemy odpowiednią techniką biegu i nie będziemy sumiennie stosować się do zasad zdrowego i odpowiedzialnego treningu. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z bieganiem musimy pamiętać o tym, że tylko profesjonalne buty do biegania zapewnią nam odpowiedni komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Biegając w zwykłych butach sportowych możemy wyrządzić sobie krzywdę, zaszkodzić zdrowiu i narazić się na kontuzje.