Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Jakie buty na siłownię wybrać?
Jakie buty na siłownię wybrać?

Jakie buty na siłownię wybrać?

Czym się kierować wybierając buty na siłownię? Jakie właściwości obuwia sportowego powinniśmy brać pod uwagę zaopatrując się w obuwie, które będzie nam służyć podczas treningu? Które z cech obuwia sportowego pomogą nam w ćwiczeniach, a które mogą nam je utrudniać? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są łatwe. Wyboru odpowiedniego obuwia powinniśmy dokonywać kierując się rodzajem wykonywanych przez nas ćwiczeń. Buty idealne do treningu siłowego mogą okazać się fatalne przy ćwiczeniach typu fitness czy cardio. Jeśli ćwiczymy na bieżni czy orbitreku powinniśmy mieć na sobie nieco inne obuwie niż podczas treningu ze sztangą. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę dobierając odpowiednie buty na siłownię w zależności od preferowanego rodzaju ćwiczeń.

Buty do treningu siłowego

Celem treningu siłowego jest zbudowanie masy mięśniowej i odpowiednie wyrzeźbienie sylwetki. Trening tego typu pozwala schudnąć – spalamy bowiem tłuszcz, zastępując go masą mięśniową – poprawia przy tym parametry wytrzymałościowo-siłowe oraz ogólną sprawność fizyczną. Jest to trening prowadzony statycznie, przy użyciu odpowiednich sprzętów i przyrządów. Mogą to być sztangi, ciężarki czy chociażby gumy do ćwiczeń. Podczas treningu bardzo ważna jest precyzja ruchów, kontrola ich szybkości i intensywności oraz toru.
Planując rozpoczęcie (lub kontynuowanie) treningu siłowego kupmy buty:

  • z dobrą przyczepnością do podłoża,
  • z dobrą stabilizacją,
  • ze sztywną podeszwą, solidne i stabilne.

Amortyzacja nie jest w tym wypadku tak ważna, za to istotnym walorem butów do treningu siłowego jest odpowiednia stabilizacja.

Jakie buty na siłownię do treningu cardio?

Trening cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe, mające na celu poprawę pracy układu krążenia i koordynacji ruchowej. Sensem i celem takich ćwiczeń jest przyspieszenie liczby oddechów oraz zwiększenie częstotliwości tętna. Trening wiąże się zatem ze sporym wysiłkiem. Wykonujemy go przez 30 lub 60 minut, nie robiąc przerw, czy jest to bieg na bieżni, orbitrek albo spinning. Buty na siłownię do treningu typu cardio powinny być więc przede wszystkim dobrze oddychające. Najlepszym wyborem będzie w tym wypadku obuwie biegowe, ponieważ szyte jest ono z materiałów dobrze odprowadzających wilgoć, a przy tym zapewnia dobrą amortyzację. Gwarantuje zatem higienę i nie utrudnia ćwiczeń, chroniąc przed kontuzjami.

Jakie buty na siłownię damskie do ćwiczeń typu fitness?

Damskie buty do ćwiczeń na siłowni niewiele różnią się od butów męskich pod względem swoich cech i pełnionej funkcji. Coraz częściej również pod względem estetyki sportowe buty męskie coraz śmielej konkurują z obuwiem do ćwiczeń dla kobiet. Ćwiczenia typu fitness opierają się przede wszystkim na klasycznych formach aerobiku, a więc mniej lub bardziej złożonych układach choreograficznych. Są to ćwiczenia bardzo dynamiczne, prowadzone do bardzo szybkiej, pełnej energii muzyki. Często wykonywane są z obciążeniem i dodatkowymi przyborami, takim jak hantelki, sztangi, piłki, stepy, taśmy. Mogą być uzupełnione elementami tańca czy boksu. Odmian tego rodzaju ćwiczeń jest bardzo dużo. Jednak łączy je jedno: zwiększona wymiana tlenowa i przyspieszony metabolizm. Tego rodzaju trening polega na wykonywaniu ćwiczeń o dużej intensywności, wiąże się zatem z większym wydzielaniem potu. Jakie buty na siłownię damskie do ćwiczeń typu fitness będą wobec tego najlepsze? Przede wszystkim – o doskonałym współczynniku oddawania wilgoci, mające doskonałą amortyzację i o podeszwie odpornej na ścieranie. Buty powinny być dobrze dopasowane, lekkie, mogą też zapewniać stabilizację w kostce, choć nie jest to koniecznie.

Buty do treningu typu crossfit

Crossfit łączy podnoszenie ciężarów, gimnastykę i trening wytrzymałościowy. Celem tego typu treningu jest jednoczesne kształtowanie szeregu parametrów ciała, w tym siły mięśni, wydolności, sprawności, rozciągliwości itd. Ze względu na złożoność tego rodzaju ćwiczeń powinniśmy dobrać do nich odpowiednie buty – sztywne, o niższym stopniu amortyzacji i zapewniające dobrą stabilizację.

Buty na siłownię – męskie i damskie wyznaczniki stylu

Pamiętajmy, że wybierając buty na siłownię powinniśmy przede wszystkim kierować się własnym komfortem i bezpieczeństwem. Estetyka tego typu obuwia także jest bardzo ważna – w ładnie wyglądających butach o wiele lepiej nam się ćwiczy, co potwierdzą nie tylko panie, ale także i wielu panów. Na siłowni nigdy nie jesteśmy sami, podlegamy więc, czy tego chcemy czy nie, osądowi innych. Jednak nawet najpiękniejsze buty będą źle nam służyć, jeśli będą nas uciskać lub niedostatecznie odprowadzać wilgoć. Wybierając odpowiednie dla siebie buty, zwracajmy zatem w pierwszej kolejności uwagę na ich funkcjonalność i wygodę oraz bezpieczeństwo, a dopiero w dalszej kolejności kierując się estetyką i marką obuwia. Pamiętajmy, że nawet zwykłe, tanie buty na siłownię mogą doskonale spełniać swoją funkcję, stanowiąc dla nas odpowiednie wsparcie w ćwiczeniach a przy tym zachwycać swoim designem.

Infolinia:

Telefon: 733 066 077

Email: sklep@prosport24.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl